Sundevil Athletic Hall of Fame


Sandia Prep’s Sundevil Hall of Fame was created to honor and pay tribute to our student-athletes. Our most recent class of inductees is limited to athletes who graduated from Prep prior to 2005. We will continue to add new members each year.


To learn more, please email Willie Owens, Sandia Prep's Director of Athletics at wowens@sandiaprep.org.


Nominate your favorite Sundevil by downloading and completing the following form:

 
2020|2021 Sundevil Hall of Fame Inductees
  • Gretchen Heath '00
  • Lucy Kozikowski '91
  • Chad McCall '96
  • Gabriel MacFarlane '01
  • Molly MacFarlane '98
  • Scotti Russell '02
  • Matt VerEecke '01
  • Classy Wagner '98
  • Mia Whiting '01
  • Pete MacFarlane, Sandia Prep's Longest-Serving Athletic Director
 
2001 State Champion Baseball Team:
  • Andrew "Dewey" Bowman '05
  • Bobby Harms '01
  • Blake Houghton '02
  • Chad Kennedy '01
  • Alex Kwak '01
  • Matt Loehman '03
  • Gabriel MacFarlane '01
  • David Mann
  • Colin Scott '01
  • Derek Serna-Gallegos '04
  • Tim Sloan '05
  • Justin Soden '03
  • Conner Tryon '03
  • Matt VerEecke '01
  • John Wimer '03
  • Joey Zobel '01
  • Caitlyn Scott '02, Team Manager
  • Coached by Paul Huitt and D. McCall

2019 Sundevil Hall of Fame Inductees

  • Michael Blea '00
  • April Camilli '93
  • Vanessa Coleman '02
  • Jason Cloyes '02
  • Bobby Harms '01
  • Jiva Manske '00
  • Liz Orchard '00 
  • Ricardo Ramos '93
  • Bobby Schelling '02 (posthumous)
  • Colin Scott '01 
  • Matt Stebleton '77 
  • Mary True, Sandia Prep's first Athletic Director

1977 Volleyball Team: 

  • Kendra Barnhill '79
  • Patti Flanagan '79
  • Noela Hall '78
  • Jessica Jamison '79
  • Amy McCoy '79
  • Teri McIntosh '78
  • Carrie Osborn '79
  • Heine Oski '79
  • Sheila Ryan '78
  • Tina Sparks '78
  • Renee Vigil '78
  • Coach Pete MacFarlane

2018 Sundevil Hall of Fame Inductees
  • Jonathan Levi Browde ’90
  • Michael Gerdts ’92
  • Erin Gimar ’98
  • Kelly Heath ’96
  • Sally (Heath) Kilbride ‘94
  • Casey Houghton ’99
  • Estie Jacob Kearney ’92  
  • Jennifer (Kight) Paolucci ’98
  • Michael Kelshaw ’92
  • Rob Vander Meer ’87
  • Kurt VerEecke ’98
  • Andrew Weiner ’86
  • Carla Weiner ’86
  • Rick Wettin (Coach 1982-2015)

 

1998 Girls State Track Champions:

  • Christina Acoya ’01
  • Vanessa (Baker) Bernstein ’01
  • Lindsey (Black) McQueen ’01
  • Andrea Caughren ’01
  • Christina Davis
  • Jennifer Kight ’98
  • Alisha Lester
  • Melissa Madden ’99
  • Erica Mandell ’99
  • Tami (Miller) Lott ’00
  • Michelle Milne ’00
  • Francisca Miranda ’98
  • Sharon Mulkey ’99
  • Elizabeth Orchard ’00
  • Jenny Pitchford ’01
  • Eva Robinson ’01
  • Kimberly Robinson ’99
  • Meredith (Roholt) Shaffer ’01
  • Heidi Rottach ’01
  • Rachel Shadoff ’00
  • Hanna Sudhues
  • Angela (Clegg - Turner) Kubie ’00
  • Kimberly Villescas-Fike ’02
  • Mia Whiting ’01

 

1998 Girls State Track Coaches:
  • Mark Champoux
  • Jason Gable
  • Mark Goodman
  • Lucy Kozikowski ’91
  • Zoe Rae

2017 Sundevil Hall of Fame Inductees
  • David Shaskey ’79
  • Johnny Gray ’81
  • Kerin Jones ’81
  • Dana Mozer ’84
  • Trae Wood ’84
  • Cindy Celnik ’89
  • Tommy Ebel ’89
  • Audra McCammon ’90
  • Stacie McLain ’90
  • Art Sanchez ’91
  • Lara Mock ’92
  • Vanessa Venardos ’93
  • Bruce Rae ’94
  • Juan Ramos, Coach 1982-1998

1985 State Soccer Champions: 

  • Jack Brandon '88
  • Jeff Brandon ’86
  • Pam Briley ’86
  • Eddie Ebel ’88
  • Tommy Ebel ’89
  • Jerry Garner ’88
  • Will Oldaker ’86
  • Strom Peterson ’86
  • Sihu Suhr ’89
  • Peter Teitelbaum ’86
  • Rob Vandermeer ’87
  • Andy Weiner ’86
  • Michael Young ’86